Niepokorne korty

zdjęcie: Bongarts

Najlepsi tenisiści świata zazwyczaj kojarzą nam się z nienaganną sylwetką, wzorową dyscypliną i poświęceniem. Życie podporządkowane grze ma jednak swoją drugą stronę medalu, często taką, która na jaw wychodzi dopiero po latach. Niepokorni, a jednak najlepsi w swej dziedzinie. Oto tenisiści, których droga na szczyt wiodła przez różne perypetie.

Buntownik – niekoniecznie z wyboru

Zdjęcie: Bob Martin

Lider rankingu ATP w grze pojedynczej przez 101 tygodni, mistrz 8 turniejów wielkoszlemowych, 3-krotny zdobywca Pucharu Dawisa. Mowa oczywiście o Andre Agassim, który triumfował na kor-tach w latach 90-tych. Jego spektakularna kariera to efekt m.in. ojca, który nie tolerował słowa„nie”. Emanoul Aghasi, ojciec czwórki dzieci, po latach sam przyznał, że pierwszą trójkę traktował jak „króliki doświadczalne” dla swoich metod treningowych, a najmłodszy Andre był jego ostatnią nadzieją na spełnienie marzeń o słynnym na cały świat potomku. Obsesja Emanoula objawiała się na wielu płaszczyznach. Poza wyczerpującymi treningami wśród jego metod na „wychowanie mistrza” były liczne używki. Młodemu Agassiemu ojciec podawał lek o nazwie Excedrin, który zawiera duże stężenie kofeiny. To jednak łagodna wersja wydarzeń. Według drugiego syna wśród substancji, które „wspomagały” osiągnięcia początkującego tenisisty była również amfetamina. Historia z narkotykami w roli głównej miała również miejsce w 1997 roku. To właśnie wtedy testy na obecność niedozwolonych środków wyszły pozytywne, a Agassi został wykluczony z rozgrywek. Mimo zawiłej historii, losy Agassiego kończą się happy end’em. Życiem, w którym karierę zawodową zastąpiły działalność charytatywna i rodzina.

Wielka kariera z depresją w tle

Zdjęcie: Quinn Rooney

Nadzieja światowego tenisa. W takich słowach wielokrotnie podsumowywano wyczyny Nicka Kyrgiosa. 25 letni Australiczyk mimo młodego wielu od lat walczy z depresją. Jak sam mówi, przytłoczyła go nieustanna presja i samotność, z którą każdy tenisista zmaga się na korcie. Życie na walizkach i świadomość, że za każdym razem musisz pokazać to, co najlepsze sprawiła, że w pewnym momencie Kyrgios po prostu pękł. Media huczały o agresywnym tenisiście, który rzuca rakietami, przeklina i raz za razem otrzymuje kary pieniężne. To była tylko powłoka, za którą stała choroba. Dziś Kyrgios wciąż walczy, ale jest na dobrej drodze. Jego życie to oprócz tenisa pomoc charytatywna i rozwój własnej fundacji działającej na rzecz dzieci wychowujących się w złych warunkach.

Gra pozbawiona radośći

zdjęcie: Chris Hyde

Gra pozbawiona radości Brzmi jak wydumany frazes, a jednak. Naomi Osaka, 23-letnia triumfatorka Australian Open i Us Open zaskoczyła wszystkich nagłą decyzją o przerwie. Japońska tenisistka mimo pasma sukcesów i bycia liderką rankingu ATP straciła motywację do gry. Nieustanna rywalizacja przestała jej sprawiać radość, a udział w turniejach nie dawał żadnej satysfakcji. Rosnąca presja sprawiła, że młoda zwyciężczyni dwóch turniejów wielkoszlemowych powiedziała pas. Wszystko po to, by skupić się na rozwoju mentalnym i uniknąć depresji, od której dzieliło ją jedno uderzenie.


Młodzi, zdolni, utalentowani. Ambitni, niepokorni, szukający własnej drogi. Profesjonalny tenis to droga pełna wyrzeczeń, w której zdrowie psychicznie odgrywa niezwykle ważną rolę. Niegdyś był to temat tabu. Dziś wszyscy mówią o tym, że na kortach wygrywa głowa, a najlepszym dowodem na to jest Iga Świątek, która od lat skupia się na rozwoju mentalnym. Zawodowi tenisiści mają do dyspozycji sztab ludzi, który wie, że gra to nie tylko precyzyjne odbicia i szybkość na korcie. To również, a może nawet przede wszystkim umiejętność kontrolowania własnych emocji. Najlepsze rakiety świata trenują zarówno ciało, jak i umysł, a wyniki naszej rodaczki są najlepszym dowodem na to, że takie działania mają sens.

Najlepsze mecze w historii tenisa

Pojedynki trwające godzinami. Sety rozgrywane do kilkunastu gemów. Batalie, w którychwschodzące gwiazdy tenisowego świata, obalały urzędujących mistrzów. Oto kilka – w naszej subiektywnej ocenie – najlepszych starć, które już na zawsze zapisały się na kartach historii.

CZYTAJ WIĘCEJ

Niepokorne korty

Najlepsi tenisiści świata zazwyczaj kojarzą nam się z nienaganną sylwetką, wzorową dyscypliną i poświęceniem. Życie podporządkowane grze ma jednak swoją drugą stronę medalu, często taką, która na jaw wychodzi dopiero po latach. Niepokorni, a jednak najlepsi w swej dziedzinie. Oto tenisiści, których droga na szczyt wiodła przez różne perypetie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Tenisowa moda cz.1

Dyscyplina wyjątkowa, w której nie tylko styl gry ma znaczenie. Tenis to poza umiejętnościami również moda, która na przestrzeni lat przeszła ogromną transformację, a jednak wciąż panują pewne nienaruszalne standardy. Oto krótka historia tego, co wywołało skandal w latach 20-tych, kto wyswobodził kobiety z niewygodnych spódnic i na jakim turnieju wciąż obowiązuje restrykcyjny dress code.

CZYTAJ WIĘCEJ